ELEKTROWNIE WIATROWE

  • o poziomej osi obrotu o mocy od 500 W do 30kW
  • o pionowej osi obrotu o mocy od 300W do 10kW

Elektrownia wiatrowa jest to zespół urządzeń produkujących energię elektryczną, wykorzystujących do tego turbiny wiatrowe. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą.

Produkuje energię elektryczną oraz cieplną ( podgrzewanie ciepłej wody, centralne ogrzewanie).

Świetnie sprawdza się w przypadku zapewnienia dostaw energii do domów, obiektów gospodarczych, domków letniskowych, słupów oświetleniowych, kempingów, pól namiotowych, odległych domostw. Gwarantuje stałe i bezawaryjne dostawy energii.

Turbiny małej mocy doskonale współpracują z ogniwami fotowoltaicznymi w układach hybrydowych.


Korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej wspomaga system centralnego ogrzewania czy ciepłej wody. Znacznie ogranicz zużycie gazu, węgla czy energii elektrycznej. Ilość energii elektrycznej produkowanej w elektrowni wiatrowej zależy głównie od prędkości wiatru. 

Ta z kolei zależy od wielu czynników zarówno klimatycznych jak i związanych z wysokością usytuowania wiatraka.

Żywotność elektrowni wiatrowych sięga według producentów około 25 lat.

W tym czasie jednak należy liczyć się z koniecznością ich okresowej obsługi, wymianą materiałów

eksploatacyjnych oraz serwisem. Elektrownia wiatrowa jest produktem w pełni ekologicznym, gdyż zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną.

 

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Przydomowe elektrownie wiatrowe to wciąż nowość. Może je wybudować praktycznie każdy i cieszyć się bezpłatną energią z wiatru na własne potrzeby, na przykład do zasilenia domu jednorodzinnego czy oświetlenia terenu. Jednak przydomowe elektrownie wiatrowe najlepiej sprawdzają się jako dodatkowe źródło energii, które może w pewnym stopniu uniezależnić od sieci lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. 

Przydomowe elektrownie wiatrowe nie są może tanie w montażu, ale ich eksploatacja przy ciągłym wzroście ceny prądu elektrycznego i uzyskany w ten sposób prąd powodują że następuje szybki zwrot inwestycji nawet w ciągu 2-5 lat. Natomiast tam gdzie nie ma sieci elektrycznej lub gdzie doprowadzenie energii jest zbyt kosztowne, zwraca się już w momencie uruchomienia.

Wybór sprzedawcy/instalatora

Centrum Energii WIATROPOL jest wiarygodnym sprzedawcą i instalatorem przydomowych elektrowni wiatrowych. Posiadamy dokumentację do urządzenia, certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo oraz autoryzację producenta (dystrybutora) wskazującą, że urządzenie pochodzi z legalnego źródła. Naszym partnerem i producentem przydomowych elektrowni wiatrowych jest polska firma z Gdyni AirGenerator.

Ponadto istnieje możliwość obejrzenia urządzeń które montujemy w siedzibie firmy czyli wiatraka, akumulatorów                   i automatyki – wszystkie urządzenia u nas działają i są podłączone więc naocznie mogą się Państwo przekonać jak działają i czy faktycznie produkują prąd.  Ponieważ zdarza się że sprzedawcy chcą niestety oszukać dlatego jeżeli oferent nie ma towaru i nie może nawet wskazać magazynu z towarem, którym handluje oznacza to jednoznacznie, że nie można mu ufać. Ponieważ Nasza Firma podchodzi poważnie do tematu sprzedaży i instalacji elektrowni wiatrowych dlatego dysponujemy zapleczem umożliwiającym podstawowe przetestowanie urządzeń.  

Przykładowe urządzenia z Sali Ekspozycyjnej CE WIATROPOL:

Przykładowy akumulator 100Ah – przy elektrowni np.: 3 kW niezbędny jest zestaw 18 takich akumulatorów. 

Są to akumulatory trakcyjne głębokiego rozładowania i wielokrotnego ładowania specjalnie dostosowane do ładowania przez elektrownie wiatrowe.

 

Inverter – przetwornica napięcia/falownik.

Urządzenie które przetwarza prąd zmienny uzyskany z akumulatorów na prąd stały potrzebny do zasilania urządzeń go odbierających np.: telewizor, pralka, lampy.

 

Kontroler -system sterownia, przez niektórych zwany również regulatorem ładowania. W rzeczywistości  kontroler pełni szereg dodatkowych funkcji poza regulowaniem ładowania. Zapewnia ładowanie akumulatorów do określonego stanu napięcia.

Posiada wskaźniki prądu i napięcia ładowania, możliwość podłączenia fotoogniw jako alternatywnego zasilania.   

 

Na zdjęciu monokrystaliczny wyświetlacz kontrolera

Gdzie postawić elektrownie?

Jednym z ważniejszych warunków jakie muszą być spełnione aby „wiatrak” spełniał swoje zadanie to lokalizacja. Wybór lokalizacji można dokonać w oparciu o mapę wietrzności oraz o ukształtowanie terenu i lokalne warunki atmosferyczne, jednak mieszkając na danym terenie już sama nasza obserwacja dużo mówi o lokalizacji. Sami zauważamy czy często wieje wiatr, jak jest silny oraz w których miejscach Naszej działki jest go (czytaj : wiatru) najwięcej.

Jakość pracy przydomowej elektrowni wiatrowej zależy więc od terenu na którym ona powstanie, od jego ukształtowania i ewentualnych przeszkód czyli zabudowań, drzew które powodują znaczne zmniejszenie siły wiatru. Ważne jest aby elektrownia sięgała na tyle wysoko aby wymienione przeszkody nie zakłócały siły wiatru.

Jakie są koszty użytkowania elektrowni?

Eksploatacja przydomowej elektrowni wiatrowej jest praktycznie darmowa. Poza kosztem jej założenia generalnie nie ponosi się innych kosztów. Oczywiście jak wszystkie urządzenia niestety się starzeje i wtedy potrzeba jest wymiany poszczególnych jej elementów.

Akumulatory których używa Centrum Energii WIATROPOL mają żywotność 10 lat, oznacza to że przez najbliższe 10 lat nie musimy się martwić ich wymianą na nowe.

Generator czyli „Nasz wiatrak” zgodnie z zapewnieniami producenta po zainstalowaniu go powinien pracować 25 lat, a z pewnością popracuje dłużej.

Ponieważ urządzenie jest samowystarczalne nie ma innych kosztów jego utrzymania, nie potrzebuje nadzoru. Ponadto CE WIATROPOL zapewnia 3 letni serwis urządzenia. Tak więc zakup Przydomowej elektrowni od pewnego sprzedawcy i zainstalowanie go przez odpowiedniego instalatora daje gwarancję jego długiej i bezawaryjnej pracy.

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa

Elektrownia wiatrowa o poziomej osi obrotu seria E

MODEL

TYP

CENA NETTO (PLN)*

1kW 48(24)V

HAVT E- series

 5 478,86

2kW 120(48)V

HAVT E- series

 7 365,00

3kW 120(48)V

HAVT E- series

 13 056,00

5kW 240V

HAVT E- series

 30 413,00

10kW 240V

HAWT FD

49 210,00 

20kW 360V

HAWT FD

80 446,00

 Elektrownia wiatrowa o pionowej osi obrotu VAWT

MODEL

TYP

CENA NETTO (PLN)*

1kW 48V

VAWT alu

14 130,00

2kW 96V

VAWT alu

19 260,00

3kW 220V

VAWT alu

33 787,00

5 kW 220V

VAWT alu

42 540,00

10kW 380V

VAWT

73 400,00

*Podane ceny są cenami orientacyjnymi, i powyższy cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, CE WIATROPOL zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian przedstawionego cennika

Ceny nie zawierają ceny wieży na której montuje się elektrownię. Wieże dostosowuje się do warunków oraz wielkości elektrowni wiatrowej. 

CENNIK WIEŻY *

MODEL

OPIS

CENA NETTO (PLN)

E- series wieża 1kW

Wieża linkowa 6M- pełen zestaw

1 325,00

E- series wieża 1kW

Wieża linkowa 9M- pełen zestaw

1 943,00

E- series wieża 2kW, 3kW

Wieża linkowa 9M- pełen zestaw

2 609,00

E- series wieża 2kW, 3kW

Wieża linkowa 12M- pełen zestaw

3 122,00

E- series wieża 5kW

Wieża linkowa 12M- pełen zestaw

10 122,00

VAWT wieża 1kW

Wieża linkowa 8M- pełen zestaw

2 365,00

VAWT wieża 2kW

Wieża linkowa 8M- pełen zestaw

2 740,00

VAWT wieża 5kW

Wieża linkowa 9M- pełen zestaw

5 400,00

VAWT wieża 10kW

Wieża linkowa 12M- pełen zestaw

13 140,00

VAWT wieża 10kW

Wieża wolnostojąca 12M-pełen zestaw

34 878,00

FD wieża 10kW

Wieża hydrauliczna 12M

24 414,00

FD wieża 20kW, 30kW

Wieża hydrauliczna 18M

42 837,00

FD wieża 10kW

Zestaw hydrauliczny-elektr.

9 422,00

FD wieża 20kW, 30kW

Zestaw hydrauliczny-elektr.

10 284,00

*powyższy cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu \kodeksu Cywilnego, CE WIATROPOL zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian przedstawionego cennika.

Kiedy, do czego i jakiej potrzebujemy elektrowni wiatrowej?

Przydomowa elektrownia wiatrowa produkuje energię elektryczną oraz cieplną czyli może służyć do podgrzewania ciepłej wody, ogrzewania domu lub produkcji prądu na zasilanie/wspomaganie zasilenia domku jednorodzinnego.

Świetnie sprawdza się jako źródło zasilania w prąd elektryczny domków jednorodzinnych, obiektów gospodarczych, domków letniskowych, nadajników Wi-Fi, kempingów, słupów oświetleniowych, pompek stawowych, fontann, jachtów, pól namiotowych, oświetlenia reklam i banerów, oświetlenia tablic i znaków przy i nad drogami i autostradami i tym podobne.

Na pytanie - czy dana elektrownia będzie wystarczająca do zasilania określonych odbiorników odpowiedz brzmi że zależy to od mocy tych odbiorników, czasu ich pracy na dobę oraz siły występującego wiatru. Najczęściej w celu uzyskania zasilania gwarantowanego stosuje się urządzenia z przetwornicą (falownikiem) które w przypadku braku prądu z własnej elektrowni, takie urządzenie automatycznie przełącza w tryb zasilania z sieci energetycznej. W przypadku przywrócenia zasilania z elektrowni wiatrowej następuje automatyczne przełączenie na zasilanie z przetwornicy.

Poniżej przedstawiamy elektrownie o pionowej oraz poziomej osi obrotu zainstalowane i działające przy budynku Centrum Energii WIATROPOL

  

Wady i zalety elektrowni

pionowej

poziomej

+ bezgłośna praca śmigieł

- nieznaczny hałas wzmagający się wraz               z prędkością obrotową śmigła

- wysoka cena na poziomie inwestycyjnym

+ niska cena na poziomie inwestycyjnym

+ niska startowa prędkość wiatru                               – 2,0 m/s

- wyższa startowa prędkość wiatru                           – 2,8 m/s

+ brak drgań podczas pracy wiatraka co umożliwia montaż w każdych warunkach

- dość znaczne drgania podczas pracy wiatraka

+ urządzenie z przekładnią 1/30 (wolnoobrotowe)

-brak przekładni

+bezpieczna dla ptactwa ponieważ jest widoczna podczas pracy wiatraka

- zagraża ptactwu ponieważ jest przez nie niewidoczna podczas pracy

- wąski zakres mocy od 300W do 10kW oraz węższe zastosowanie 

+szeroki zakres mocy od 500W do 30kW                        i szersze zastosowanie

+działają bez względu na kierunek wiatru

- wymagają kierowania wirnika na wiatr za pomocą statecznika kierunku

 Sposób zamontowania i działania

Przydomowe elektrownie wiatrowe są montowane na wieżach linkowych mocowanych do stopy fundamentowej dodatkowo podtrzymywanych na odciągach linowych czyli nietrwale związanych z gruntem. Szczególnie dobrze to widać na rysunku przedstawiającym sposób działania elektrowni o pionowej osi obrotu. Elektrownię wiatrową można także przymocować do ściany domu, zamontować w kominie natomiast mniejsze wiatraki na dachu budynku pod warunkiem że konstrukcja dachu na to pozwoli. Sposób zamontowania zależy także od rodzaju zamontowanego zestawu elektrowni wiatrowej, gdyż elektrownia o poziomej osi obrotu powoduje dość duże drgania i to powoduje że nie można jej założyć np.: w kominie.

Sposób działania :

Elektrownia o poziomej osi obrotu seria E

Elektrownia o pionowej osi obrotu VAWT

Czy potrzebne jest pozwolenie?

Przydomowa elektrownia wiatrowa montowana przez Centrum Energii WIATROPOL jest tylko urządzeniem dlatego korzystanie z niej nie wymaga pytania kogokolwiek o zgodę. Należy jedynie mieć świadomość, że urządzenie mechaniczne może komuś wyrządzić szkodę. Dlatego użytkując ją należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Dla konstrukcji nie związanych na stałe z gruntem czyli tak jak to robimy My - wieże z odciągami linowymi, nie potrzebne jest żadne pozwolenie. Przyjmuje się, że konstrukcje nietrwałe nie są obiektami budowlanymi. 

Inną możliwością jest postawienie elektrowni w obrębie budynku, ewentualnie na dachu budynku pod warunkiem że dach ma odpowiednio wytrzymałą konstrukcję. Budynek ma wszelkie pozwolenia, a wszystko co znajduje się w obrębie 3m od niego też do niego należy. W tym wypadku elektrownia wiatrowa „wystaje” poza budynek tak jak flaga, lampa, antena itp.  Nie potrzeba wcale tego zgłaszać. 

W ostateczności można też się powołać na prawo budowlane, które mówi że „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (art. 29 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo budowlane) przyłączy: elektroenergetycznych, utwardzenia powierzchni gruntu na działkach budowlanych, instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem, obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, urządzeń pomiarowych itp”.

Magazynowanie nadwyżki prądu

Ponieważ zdarzają się okresy bezwietrzne prąd uzyskany z wiatraka możemy magazynować na przyszłość w specjalnych akumulatorach i czerpanie z nich do zasilania urządzeń oświetleniowych pracujących przy obniżonym napięciu stałym, na przykład niskonapięciowych lamp halogenowych lub lamp diodowych. 

Bardziej efektywnym, ale mniej uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie turbiny produkującej energię przy napięciu 230/400 V i zasilanie odbiorników elektrycznych bez gromadzenia energii w akumulatorach.

W ten sposób mogą być zasilane odbiorniki, które pobierają energię okresowo i w dowolnym momencie oraz mogą ją same akumulować, na przykład różnego typu urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, termy do wody z grzałkami, przewody lub maty grzejne układane w podłodze itp.  

System hybrydowy

Centrum Energii WIATROPOL projektuje, sprzedaje i instaluje systemy oparte na odnawialnych źródłach energii umożliwiających dowolną konfigurację stosując dowolne urządzenia, które nazywamy wtedy systemami hybrydowymi. Odpowiednio zaprojektowany system umożliwia późniejszą jego modernizację czyli np. dodanie kolejnych elementów bez negatywnego wpływu na pozostałe elementy systemu.  

System Hybrydowy składa się z przydomowej elektrowni wiatrowej oraz paneli słonecznych  i umożliwia uzyskanie większej autonomii.

System solarny oparty jest wyłącznie na panelach słonecznych czyli tak zwanej fotowoltaice.Są to po prostu ogniwa słoneczne które służą do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, który następnie musi być kontrolowany przez regulator ładowania. Regulator ładowania zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem ale również zabezpiecza przed niewłaściwym ładowaniem akumulatorów

 

Na zdjęciu panel fotowoltaiczny – panele zakładane są na dachu budynku najlepiej od strony południowej. 

Ponieważ  naszym kraju mamy zróżnicowane warunki pogodowe, czasami wieje wiatr a czasami świeci słońce, dlatego idealnym rozwiązaniem jest hybryda, czyli połączenie systemu wiatrowego z systemem solarnym. Te dwa źródła energii doskonale się wzajemnie uzupełniają, ponieważ w momencie kiedy nie ma słońca a wieje wiatr akumulatory są cały czas ładowane. Działa to w obu kierunkach czyli, że jeżeli nie wieje wiatr to świeci słońce co powoduje dalsze ładowanie akumulatorów. Natomiast kiedy wieje wiatr  i świeci słońce w tym samym czasie system ten jest najbardziej wydajny.

 

Na rysunku przedstawiono elektrownie hybrydową, czyli połączenie elektrowni wiatrowej z panelami fotowoltaicznymi.